Etiketli kullanıcılar

Toplam 13 Sayfadan 1. Sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 129 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: [FAQ] NAND Android - Genel Konu

Chronos1121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Asteğmen
    Turkey_Avea

Teşekkür (Ettiği)
    0
    Teşekkür (Alınan)
    0

Turkey

[FAQ] NAND Android - Genel Konu

Sponsor Bağlantılar
    Daha önce verdiğim FAQ konuların yanında NAND Android için genel bir tartışma konusu açmak istedim. Her yeni problem için arkadaşlar ek konu açıp da forum çöplüğe dönmesin ve cevap bulmaka daha kolay olsun diye.
    Aşağıda Soru-Cevap halinde topladığım genel bilgiler var. Umarım yardımcı olur. Ve hepinizi bu konuya sorunlarınızı görüşmeye bekliyorum.

[size=large]GENEL SIKÇA SORULAN SORULAR[/size]

1 - Android HD2'ye kurunca nasıl çalışyor? Oyunlar, programlar kurulyor mu? Kararlı çalışyor mu?
    Evet HD2'de Android gayet kararlı çalışyor ve diğer Android telefonlardaki gibi faydalanabilirsiniz. Hatta Root işlemi daha da kolaydır.
    2 - MAGLDR kurdum, şimdi silmek WM'ye geri dönmek istiyorum. Ne yapayım?
    Bootloader Moduna girip herhangi bir WM ROM (orijinal veya custom) kurmanız yeterlidir.
    3 - Error Description: USB init failed veya benzerlerini alıyorum.
    Düzgün INSTALLER kullanın.
    4 - MAGLDR yüklenirken takılyor (GoGoGo vs.)
    Son versiyon MAGLDR kullanın
    5 - 720p video kaydı çalışyor mu?
    WP7 harici henüz çalışmıyor.
    6 - Robot sesi duyuyorum.
    - Telefon yeniden başlatın, düzelebilir
    - Bir arama yapın, ikincisinden düzelir
    - Arama yapın, hoparlörü açıp kapatın, sonrakinde düzelir
    - Özellikle Android 2.3 Gingerbread tabanlı romlarda telefon modülünde tuşların seslerini ayarlardan kapatın, düzelir.
    - SD Android FIX'ini uygulayın:
    htcleo.acdb ve default.acdb dosyaları /etc/firmware ve /system/etc/firmware klasörlerinden silin (varsa/ 2 veya 4 dosya olabilir, htcleo.acdb kesinlikle silinmelidir)
    default.acdb inidirip /etc/firmware ve/system/etc/firmware klasörlerine atın ve telefonu yeniden başlatın.
    7 - Yeni Anroid ROM nasıl kurarım?
    MAGLDR'den ROM tipine göre USB Flasher veya AD Recovery seçeneklerinden kurabilirsiniz.
    8 - MAGLDR'nin üst versiyonuna nasıl geçerim?
    Eskisini kurduğunuz gibi yenisini de üzerine kurun. Verileri kaybetmezsiniz
    9 - SD Karta uygulamaları nasıl kurarım?
    - ROM Cyanogen Mod ise Ayarlar>CyaogenMOD>Uygulamalar>Taşımaya izin ver
    - Standart ROM'da Ayarlar>Uygulamalar>Uygulamaları Yönet>Programı seçin ve SD karta taşı deyin
    - Kartı bölümlendirip App2SD, App2SD+ veya Data2Ext destekleyen bir ROM kullanın. Ayrıntılar ilgili bölümde.
    10 - ROOT nasıl yaparım?
    z4root veya SuperOneClick programını kullanın
    11 - Terminal ve ADB için kolay bir program var mı?
    BURDA (kurulum gerektirmez)
    12 - Telefon kapalıyken şarj olmuyor ve açmaya çalışırken kitleniyor.
    Son versiyon MAGLDR kurun (en az v1.13)
    13 - Verilerimi kaybetmeden başka ROM'a geçebilirmiyim?
    Sadece CWM ROM'larda mümkün ve ancak ROM kurulumu zorunlu wipe işlemi gerektirmiyorsa.
    14 - Geniş pil (2400mA, 2600mA )ROM'larda destekleniyormu?
    Geniş pil desteklenmesi ROM'a değil kernel'a ait. Belli kernel çalışmalar var ve sürekli güncelleniyor. İlgili bölüme bakınız.
    15 - Kartı nasıl bölümlendirirm?
    İlgili bölüme bakınız.
    16 - G-sensörün kalibrasyonu bozuk.
    MDJ Kernel'lar için telefon ekran aşağıya bakarak kalibre edilir.
    Rafpigna Kernel'larda normal olarak kalibre edebilirsiniz.
    17 - Online TV (SpbTV vs.) çalışmıyor.
    FIX uygulayın.
    18 - config.txt nedir ve nerde bulunur?
    Bazı ROM'lar için kullanıcıya ayarları değiştirmeye olanak veren bir ayarlar dosyası. SD kartın FAT32 bölümünde bulunuyor
    19 - MAGLDR'de AD Recovery seçtiğimde "No boot source" yazıyor.
    CWM kurulu değildir. Son versiyon CWM kurun.
    20 - ROM kurulduktan sonra EXT partition kurulabilir mi?
    Kurulabilir ama bütün uygulamaları baştan kurmanız gerekecek.
    21 - Multitouch sorunu çözüldü mü?
    Hayır çözülmedi.
    22 - Quadrant çok düşük değerleri veriyor. Telefonda sorun mu var?
    Quadrant mevcut Android ROM'ları test etmek için güzel bir seçenek değil. Tek ve en kesin test sizin kullanım izlenimlerinizdir.
    23 - CWM Nedir?
    İlgili bölüme bakınız.
    24 - Kernel versiyonumu nerden öğrenebilirim?
    Ayarlar>Telefon Hakkında>Kernel
    25 - Uygulamayı sd karta kurdum/taşıdım, ama çalışmıyor.
    Uygulamayı telefon hafızasına taşıyın.
    26 - HTC Sync benim telefonumu görmüyor.
    HTC Sync sadece HTC Sense tabanlı ROM'ları destekler. Diğer ROM'lar için MyPhoneExplorer kullanın.
    27 - Hangi ROM daha güzel/hızlı vs.?
    Hiçbiri, herkesin izlenimi farklıdır. En kesim çözüm bizzat denemektir.
    28 - ROM arşivini indirdim, ama açamıyorum, bozuk.
    Özellikle de .7z formatlı arşiv indirdiyseniz açmak için 7Zip programını veya son versiyon WinRar (en az 3.93) kullanın.
    29 - Telefonum şarj olurken %90 yeşil ışık yanıyor.
    Sense tabanlı olmayan ROM'ların (Cyanogen, Gingerbread, vs.) genel sorunu.
    30 - fix_permissions komutu nedir? Nasıl uygulayabilirim?
    Linux siteminde dosya erişim haklarını onarmak için kullanılan komut. Gscript veya benzeri terminal emulator programdan çalıştırabilirsiniz (SU/ROOT erişimi gerektirir)
    31 - Android'de TaskKiller kullanmak fayda sağlar mı?
    Sağlamaz. Android WM'den farklı olarak dinamik hafıza yönetim sistemine sahip. Hangi programlarını hafızada tutacağına ve ne kadar öncelik vereceğine kendisi karar verir. Uzun süre kullanılmayan programları otomatik kapatıp hafızadan kaldırır. TaskKiller kullanıp program öldürürseniz o program işlem yapmak için tekrar çalıştırılacak ve işlemi gerçekleştirmeden uslanmayak Yani siz uykuda TaskKiller ile program öldürüp batarya ömrünü uzattığınız sanıyorkek gerçekte program çalıştır-öldür döngüsüne giriyor telefon ve daha fazla pil harcıyor aslında. Daha geniş bir inceleme için buraya bakabilirsiniz.
    32 - Telefonumda üst barı nasıl değiştiririm (renklendirip animasyon eklerim)?
    Telefonunuzdaki framework-res.apk dosyasından bir kopya alıp. UOT Kitchen'de istediğniz gibi değiştirebilirsiniz. Sonra tekrar telefona yükleyip cihazı yeniden başlatın (CWM'den Wipe Dalvik Cache yapmak da önerilir).
    33- Kullandığım ROM'da App2SD+ yok. ROM'a App2SD+ desteğini nasıl eklerim?
    CWM üzerinden MDJ App2SD+ veya Darktremor Apps2SD kurarak.
    34 - GPS çok yavaş çalışyor. Telefon uyduları bulamıyor.
    Türkiye için özel GPS Fix kurun. Diğer bölgeler için bunu kullanabilirsiniz.
    Kurulum Recovery modundan yapılmalıdır.
    Orijinal konu ve ayrıntılı ülke listesi burda.
    35 - Telefon ayarlarımda Türkçe dil seçeneği yok. ROM'u nasıl türkçeleştiririm?
    Morelocale2 indirip, menüsünde Turkish seçin.
    36 - Telefonda pil çok çabuk bitiyor. Ne kadar harcadığına nasıl bakarım?
    CurrentWidget indirip masaüstündeki widget değerlerini kontrol edin. Sürekli 60mA gibi değer alıyorsanız sorun var demektir.
    37 - Çoğu kişi ROM'larda işlemci overclock ettiğinden bahsediyor. Bir SetCPU programından.
    SetCPU profiller oluşturarak değişik şartlara göre işlemcinizi farklı hızlarda çalışmasını sağlayabilirsiniz (ROOT gerektirir).Overclock tehlikelidir ve işlemciniz yanabilir. Sürekli olarak 1150Mhz ve üstü değerlerde çalışması telefona zarar verebilir.
    38 - CWM sistemi harici program yedekleme için ne kullanılabilir?
    TitaniumBackup kullanılabilir (ROOT gerektirir).
    39 - ROM'a dahili eklenmiş olarak gelen gereksiz uygulamalar var. Nasıl kaldırırım?
    RootExplorer programını kullanarak /system/app/ ve /data/data/ klasörlerine gidip lazım olmayan programlarına dair bütün dosyaları silyoruz ve telefonu yeniden başlatıyoruz. Başlattıktan sonra CWM Moduna girip Wipe Dalvik Cache yapmanız önerilir, ama zorunlu değil. ROM kurduktan sonra sizin kuracağınız programlar /system/app klasörüne kurulur.
    40- Android kurduktan sonra SD Kartımın Okuma/Yazma hızı düştü.
    Bu sorun ilk Android versiyonlarda çok sık rastlanıyordu. Şu anda durum biraz düzelmiş olsa da arada sırada bazı ROM'larda rastlanıyor. Sebebi kartın okuma/yazma işlemlerinde cache kısımının düşük olmasıdır. İlgili kod kısımı initrd.gz'nin içinde ve el ile değiştirilemez (değiştirilir de cihaz yeniden başlatıldıktan sonra eski hale döner). Mevcut cache boyutunu öğrenmek için /sys/devices/virtual/bdi/179:0/read_ahead_kb dosyasına bakabilirsiniz ve manuel olarak değiştirip sizin için en ideal değeri bulabilirsiniz (Root Explorer ile). Daha sonra ya hazır Cache Fix'lerden birini seçebilir veya hazır fixin içindeki değeri değiştirp size uygun olanı yazın ve Recovery'den flashlayın.
    Orijinal konu ve ayrıntılar burda.
    NOT: Class2 ve Class4 için 3072KB Fix tavsiye edilyor.

[29.03.2011]
    Madde 34 Türkiye için Gps Fix dosyası güncellendi.
    Madde 40 - Sd Kart Okuma/Yazma Hızı Fix'i eklendi

NOT: Duruma göre yeni maddeleri eklemeye devam edeceğim

Turkey_Avea

Teşekkür (Ettiği)
    0
    Teşekkür (Alınan)
    0

Turkey

RE: [FAQ] NAND Android - Genel Konu

REZERVE

Turkey_Avea

Teşekkür (Ettiği)
    0
    Teşekkür (Alınan)
    0

Turkey

[size=large]ÖNEMLİ: Sorusu olan arkadaşlar lütfen acele edip yeni konu açmayın HTC HD2'de Android kullanımıyla ile ilgili bütün sorularınız bu konuya yönlendirin ki, daha kolay takip edilsinler ve siz de cevabınızı daha hızlı almış olursunuz.[/size]

ultrAslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator
    Turkey_Vodafone

Bahsedildi : 6
    Teşekkür (Ettiği)
    22
    Teşekkür (Alınan)
    13

Turkey

Çok harika bir rehber hazırlamışsın, ancak bu genel olarak Android için de geçerli sanırım

OttomanBey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator
    Norway_chess

Etiketlendi : 2
    Teşekkür (Ettiği)
    1
    Teşekkür (Alınan)
    0

Norway

eline kolune gözlerine saglik kardes gercekten super bir aciklama olmus ..... önemli konulara aliyorum ...

Turkey_Avea

Teşekkür (Ettiği)
    0
    Teşekkür (Alınan)
    0

Turkey

Teşekkür ederim Konuya zaten Genel Konu dedim, ama HD2 harici diğer cihazlara da bu rehber uyar mı bilmiyorum.

Er

Teşekkür (Ettiği)
    0
    Teşekkür (Alınan)
    0

1-WM'de sd kartı görebilirken Adroid de göremiyorum içine giremiyorum nedense ... Yani windows gezgini yok ek programmı yüklemek gerekiyor??
    2- Android rom'da Facebook açtım facebook listemdeki herkezin telefonu rehberime kopyalandı... karman çorman oldu nasıl temizlerim ??

Turkey_Avea

Teşekkür (Ettiği)
    0
    Teşekkür (Alınan)
    0

Turkey

1- Evet Marketten ücretsiz bir dosya yönetici program indireceksiniz (Es Explorer mesela)
    2- Telefon ayarlarında Hesap ayarları var ordan facebook hesabı için telefon defteriyle senkronizasyonu kaldırın.

Acemi Er

Teşekkür (Ettiği)
    0
    Teşekkür (Alınan)
    0

Merhaba,

Ara ara gelen sms saatini bir saat geri atıyor Time zonu manuele aldım sms fixi kurdum fakat çözüm bulamadım? Bu problemi wp7 de yaşamadım sense olmayan romlardada yok açıkcası sadece sense dahil olan android romlarda ve official wm6.5 lerde yaşıyorum.

Turkey_Avea

Teşekkür (Ettiği)
    0
    Teşekkür (Alınan)
    0

Turkey

Sponsor Bağlantılar
    Alıntı kohlil Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

Ara ara gelen sms saatini bir saat geri atıyor Time zonu manuele aldım sms fixi kurdum fakat çözüm bulamadım? Bu problemi wp7 de yaşamadım sense olmayan romlardada yok açıkcası sadece sense dahil olan android romlarda ve official wm6.5 lerde yaşıyorum.
    Doğru, böyle bir sorun var ama maalesef çözümü sms fix programları kullanmak hariricinde çözümü yok. Sms Time Fix programını kullanıyorum ben de, bir sıkıntı yok gibi şimdilik, isterseniz deneyin.

Toplam 13 Sayfadan 1. Sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu

Bu Konu İçin Etiketler